Projektet Unika historiska Kalmar Öland genomför fortbildningsinsatser. Dessa vänder sig dels till personer inom kommunerna och övriga organisationer men även till besöksnäringen samt föreningar som jobbar med kulturarvet.
Under 2018 genomförde vi två fortbildningsdagar. En som var inriktad på hur man kan använda ny teknik. Här fick deltagarna tips om hur man använder appar och andra digitala lösningar på museer och andra platser.
Den andra fortbildningen som bestod av ett antal korta pecha kucha-föreläsningar på olika ämnen kopplade till Kalmar och Öland. Erika Åberg, känd från SvT:s "Det sitter i väggarna", avslutade med ett längre föredrag om kulturarv och byggnadsvård.
Unika historiska Kalmar Öland är ett samarbetsprojekt som syftar till att utveckla kultarvet i Kalmarsundsregionen.
Unika historiska Kalmar Öland ger dig Sveriges rikaste historiska utbud.
Som en del av projektet har vi genomfört en innovationsupphandling.
Unika historiska Kalmar Öland är ett samarbete mellan olika aktörer som arbetar med kulturarvet.
Kontaktuppgifter till Unika historiska Kalmar Öland
Detta har hänt i projektet så här långt